Mnela'nın Denizi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!

Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

GÜzel AhlÂk

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1GÜzel AhlÂk Empty GÜzel AhlÂk Salı Eyl. 16, 2008 8:17 pm

SideLya

SideLya
Bronz Üye

Bronz Üye

Ahlâk sözlükte "huy, seciye, tabiat, mizaç" gibi anlamlara gelir. Terim olarak "İnsanın iyi veya kötü olarak nitelendirilmesine sebep olacak manevi vasıfları, huyları ve bunların etkisi ile ortaya koyduğu davranışlar bütününe" denir.

İslam ahlâkının kaynağı Kur'an ve Sünnet'-tir. Her türlü ahlâki erdemler bu iki ana kaynaktan neşet eder. En güzel ahlâk örneğini hiç şüphesiz Hz MUHAMMED s.a.s) ortaya koymuştur. Onun söz, davranış, yaşayış ve nezih insani yönü herkesi hayran bırakmıştır. Bu sayededir ki gönderildiği bedevi ve cahili bir toplumu ıslah edip örnek bir toplum haline getirmiştir.

Peygamberimiz bir hadisinde "Beni Rab-bim terbiye etti. Terbiyemi de en güzel şekilde yaptı." (Acluni,Keşfül Hafa, 1/70) buyurmuştur.

Kuran Peygamberimizi "Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin" (Kalem sûresi 4) diye tanıtır.

Hz. Aişe validemize onun ahlâkı sorulduğun­da "Siz Kur'an okumuyor musunuz? Onun ahlâkı Kur'an'dan ibaretti." şeklinde cevaplan­dırmıştır (Müslim, H.No: 746)

Allah Rasülü; adeta sevgi, şefkat, merhamet ve tevazu abidesiydi. Korkutan, ürperten, kinci ve intikamcı değildi. Müjdeleyen, ümitlendiren, kucaklayandı. Azılı düşmanlarını dahi Mekke'nin fethi günü Hz. Yusuf'un kardeşlerine dediği gibi "Bugün size kınama yok. Allah sizi bağışlasın. O, merhametlilerin en merhametlisidir." (Yûsuf sûresi 92) diyerek affetmiştir.

"Sizin bana en sevimliniz ve kıyamet gününde bana en yakınınız, ahlâkı en güzel olanınızdır." (Tirmizi, Bin-, 71); "Müminlerin iman yönünden en olgunu, ahlâkı en üstün olanıdır." (Tirmizi, İman, 6; Ebu Davut, Sünnet, 14) buyuran Peygamberimiz, kaybedilen ahlâkî ve insanî erdemlerin yeniden kazanılmasında bizim için en büyük örnektir.

http://askimakber.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-