Mnela'nın Denizi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!

Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına

2 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına Empty Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına Salı Eyl. 16, 2008 3:52 pm

Elam

Elam
Yönetici

Yönetici

Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına

Aşağıdan gelir türkmen koyunu aman aman
Selviye benzettim yarin boyunu amanın yandım
Amanın amanın amanın yandım
Tiridine tiridine tiridine bandım
Bedava mı sandın para verdim aldım

Sabahleyin erken çifte giderken aman aman
Öküzüm torbadan düştü gördün mü amanın yandım
Manda yuva yapmış söğüt dalına aman aman
Yavrusunu sinek kapmış gördün mü amanın yandım

"Manda yuva yapmış söğüt dalına":
Manda su kenarında yaşayan bir hayvandır. Köylerde serbest kaldıkları zaman dere kenarlarına giderler. Söğüt ağacı da dere kenarlarında bulunur ve dereye uzanan çok uzun dalları vardır. Manda bu dalların arasına girerek, suyun içine doğru uzanır, orada dinlenir. Böylece de manda söğüt dalına yuva yapmış olur.

"Yavrusunu sinek kapmış":
Manda, dere kenarında dururken arka tarafına çok fazla sinek gelir.
Manda bunları kovmak için kuyruğunu kullanır; ama yavrularda kuyruk tam oluşmadığı için yavru manda sinekleri kovamaz ve arkasında sinekler birikir ve onu ısırırlar. Köyde de ısırmaya "kapma" denir. Böylece yavruyu sinek kapmış olur.

"Öküzüm torbadan düştü gördün mü ":
Köylüler, makine olmadığı zaman tarlayı sürmek için öküz kullanırlar. Öküzün ağzına da torbayla yemini verirler. Öküz tarlada ilerlerken bazen başı torbadan çıkar. Bu olaya da "öküzün torbadan düşmesi" denir. Köylü daha sonra bu durumu görüp torbayı tekrar öküzün ağzına yerleştirir.

"Tiridine tiridine bandım":
Tirit özellikle Samsun'un en meşhur yemeklerindendir. İçinde kaz eti, bulgur ve de tavuk suyu bulunan çok lezzetli bir yemektir. Yemek sulu olduğu için ekmeğe banarak yenilebilir.

Very Happy Gerçekliği tartışılır bilmiyorum ama ilginç geldi...

http://mnelam.blogcu.com

2Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına Empty Geri: Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına Salı Eyl. 16, 2008 5:34 pm

Toprak

Toprak
Bronz Üye

Bronz Üye

baya bi ilginçç neşelendirdin beni yaa elam Smile

http://www.derecik.org

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]