Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!
 
 
Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!
 
 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Photoshop Nedir? Nasıl kullanılır?

Sayfaya git : Önceki  1, 2

Aşağa gitmek  Mesaj [2 sayfadaki 2 sayfası]

26 Geri: Photoshop Nedir? Nasıl kullanılır? Bir C.tesi Kas. 01, 2008 2:39 pm

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Filtreler / Sketch

Bu filtre grubu genel olarak resmimizi elle kurşunkalem kullanarak çizilmiş hale sokar.

BAS RELIEF Filtresi :
Resmimizi foreground rengi üzerine rölyef haline getirir. İletişim kutusundan detayların belirginliğini ve geçişlerin yumuşaklığını ayarlayabilirsiniz.

CHALK & CHARCOAL Filtresi :
Tebeşir ve kömürle yapılmış tablo. Bu filtre foreground ve background renklerini kullanarak elle çizilmiş bir hale sokuyor. İletişim kutusunda Chalk (Background) ve Charcoal ( Foreground) miktarını ayarlayabilirsiniz.

CHARCOAL Filtresi :
Hazır kömür elimizdeyken bir filtre daha inceliyelim. Kağıda kaba kalemle eskiz çalışması gibi birşey yapıyor. İletişim kutusundan kalem kalınlığını, ne kadar detaylı çalışılacağını ve aydınlık-karanlık dengesini ayarlayabiliyoruz.

CHROME Filtresi :
Resmi veya seçili bölgeyi kromdan yapılmış 3 D bir görüntüye sokar. İstediğimiz detay miktarını ve renk geçiş yumuşaklığını ayarlayabiliyoruz.

CONTE CRAYON Filtresi :
Resminizi, foreground ve background renklerinde 2 kuru boya kalemi ile tuval üzerine yapılmış tabloya çevirir. İletişim kutusunda her iki rengin miktarını, tuvalin cinsini, tuval dokusunun ne kadar belli olacağını hatta ışığın hangi yönden geleceğini ayarlayabiliyorsunuz.

GRAPHIC PEN Filtresi :
Foreground ve background renklerinde 2 fırça kullanarak resminizi tabloya dönüştürüyor. İletişim kutusunda fırçanın genişliği ve tabloya sürüş yönü ayarlanabiliyor. Ayrıca karanlık-ışık denge ayarı da var.

HALFTONE PATTERN Filtresi :
Önce resminizin aydınlık kısımlarını background, karanlık kısımlarını foreground rengine çeviriyor. Sonra foreground renginde desenli bir tül perdenin arkasına saklıyor. İletişim kutusundan desen büyüklüğü ve tipi ( 3 ad. ) ile kontrast miktarını ayarlayabiliyorsunuz.

NOTE PAPER Filtresi :
Pürüzlü bir yüzey üzerine aynı malzemeden bir tabaka daha koyup bu tabakaya şekil verin. İşte bu filtre. Alttaki tabaka foreground, üstteki ise background renginde. Ancak dikkat : Aydınlık yüzeyler üst tabakaya alınıyor. İletişim kutusunda zemin kumluluk oranı, pürüzlerin belirginliği, üst tabakaya alınacak bölgelerin aydınlanma oranı ayarları var.

PHOTOCOPY Filtresi :
Kenarlara foreground, diğer alanlara background renklerini yerleştirip fotokopi taklidi yapıyor. İletişim kutusunda fotokopi çekim hassaslığı ( detail ) ve toner miktarı (Darkness) ayarları var.

PLASTER Filtresi :
Tuval üzerine boyayı sıvayıp tablo yapıyor. Aydınlık alanlar foreground, karanlık alanlar background renk alıyor. İletişim kutusunda sıvanın resme uygunluk ayarı (Image Balance),yumuşaklık ayarı ve ışık yönü ayarı mevcut.

RETICULATION Filtresi :
Resmi üstteki filtrelerde olduğu gibi 2 renge çevirip benekli bir doku ile kaplıyor.

STAMP Filtresi :
Resminiz damga halinde kazınmış, sonra kağıda damga basılmış gibi bir görüntü veriyor. Renklendirme üstteki filtreler gibi. İletişim kutusundan renk geçiş keskinliğini ve renk yumuşaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

TORN EDGES Filtresi :
Bıçakla tuvali yırtarak tablo yapma şekli. İletişim kutusundan geçiş yumuşaklığı, resim hassasiyeti ve kontrastı ayarlayabiliyoruz.

WATER PAPER Filtresi :

Resminizin durgun suya vuran görüntüsünü oluşturur. İletişim kutusundaki fiber lenght resmin suda dağılmasını ayarlıyor. Ayrıca parlaklık ve kontrast ayarları da var.


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

27 Geri: Photoshop Nedir? Nasıl kullanılır? Bir C.tesi Kas. 01, 2008 2:40 pm

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Filtreler / Stylize

DIFFUSE Filtresi :
Resmin pixellerini rastgele hafifçe kaydırır ve yarı saydam bir maddenin arkasından resme bakıyormuşuz gibi bir efekt oluşturur. İletişim kutusundaki Normal seçeneği tüm resme efekt uygulamamızı sağlarken Darken Only koyu renkli bölgelere, Lighten Only ise açık renkli bölgelere efekti uygular.

EMBOSS Filtresi :
Resmin kenar olan kısımlarını tesbit eder, renkleri değiştirip resimde bir yükseklik oluşmasını sağlar. İletişim kutusundaki angle değeri kabarıklığın açısal olarak yönü, Height kabarıntının yüksekliği, Amount ise resmin renk değerleridir.

EXTRUDE Filtresi :
Resmimizi 3 boyutlu bloklar veya piramitlere dönüştürür. İletişim Kutusundaki type seçeneğinden blok mu yoksa piramit mi istediğimizi işaretliyebiliriz. Size seçeneği blok veya piramidin taban ebadıdır.2-255 arası değişebilir. Depth seçeneği blok ve piramitlerin yüksekliğidir. 1-255 arası değişir. Eğer bu yükseklikler rastgele olsun derseniz random seçeneğini işaretleyin. Solid Front Faces seçeneği (Sadece blok için) blok yüzeyini bulunduğu resimle değil o bölgenin ortalama rengiyle kaplar. Eğer seçili bir bölgede çalışıyorsanız ve piramitlerin seçili bölge dışına çıkmamasını istiyorsanız Mask Incomplete Blocks seçeneğini işaretliyebilirsiniz.

FIND EDGES Filtresi :

Resmimizi elle ve kurşunkalemle çizilmiş gibi bir şekle sokar. İlginç bir filtre. Ben oldukça sık kullanıyorum. Hiç ummadığınız kadar güzel sonuçlar alınabiliyor.

GLOWING EDGES Filtresi :
Çalışma mantığı find edges ile aynı. Yanlız hem kenar kalınlıklarını ayarlamanıza izin veriyor, hemde parlaklığı (Edge Brightness) ve yumuşaklığı (Smoothness) ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca resmin bazı bölgelerini koyu renk dolduruyor.

SOLARIZE Filtresi :

Resmin pozitifi ile negatifini karıştırır. Bir fotoğrafçılık tekniğinin uygulanmasıdır. Uygun bir resminiz varsa sanat yapabilirsiniz.

TILES Filtresi :
Resminizi iletişim kutusunda verdiğiniz değerlere göre parçalara ayırır.Number of tiles seçeneği satır ve sütunlarda olacak minimum parça sayısıdır. Maximum offset ise her bir parçanın kendi boyunun %si olarak azami kayma mesafesidir. Kaymalardan sonra oluşacak boşluk nasıl doldurulsun ? 4 seçeneğimiz var. Background ve foreground malum..! Inverse Image orjinal resmin renklerini ters çevirir ve doldurur. Unaltered Image seçeneğinde ise altta orjinal resim kalır, parçalar üstünde kayar.

TRACE CONTOUR Filtresi :
Find Edges filtresi gibidir. Yanlız kenar çizgileri daha ince oluyor. Ayrıca geçiş bölgelerini iletişim kutusundaki level seçeneğinden resmin tonlarına göre belirleyebiliyorsunuz. Özellikle seçili bölgelere uygulandığında bazen çok ilginç sonuçlar alınabiliyor.

WIND Filtresi :
Yatay çizgilerle rüzgar efekti yaratır. İletişim kutusunda rüzgarın gücü wind, blast ve stagger seçenekleriyle belirlenir. Soldan veya sağdan rüzgar estirebilirsiniz.


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

28 Geri: Photoshop Nedir? Nasıl kullanılır? Bir C.tesi Kas. 01, 2008 2:40 pm

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Filtreler / Texture

Genelde bu filtre grubu resme bir doku ilavesi yapar. Güzel sonuçların alınabileceği enteresan bir gruptur.

CRAQUELURE Filtresi :
Resmin yüzey boyalarını çatlatarak eski bir tablo havası verir. İletişim kutusunda boya çatlaklarının sıklığı, derinliği ve ışık miktarını ayarlayacak seçenekler var.

GRAIN Filtresi :
Resim yüzeyine kum serper. İletişim kutusundan kum miktarını ve tipini seçebilirsiniz. Ayrıca kontrast ayarı da var.

MOSAIC TILES Filtresi :
Resminizi mozaik kaplama haline dönüştürür. İletişim kutusunda kaplama büyüklüğü, kaplama parçaları arasındaki derzlerin (grout) kalınlığı ve ışık miktarını ayarlayabiliyorsunuz.

PATCHWORK Filtresi :
Resminizi legolardan yapılmış bir hale sokar. İletişim kutusunda legoların ebadı ve birbirine bitişikliği ayarlanabiliyor.

STAINED GLASS Filtresi :
Resminizden vitray yapar. İletişim kutusundan vitray parçalarının büyüklüğü, parçalar arasındaki derzin kalınlığı ve ışık yoğunluğu ayarlanabiliyor.

TEXTURIZE Filtresi :
Resminize dokulu bir tuval ilave eder. İletişim kutusundan dokunun diş adım büyüklüğü ve derinliğini ayarlayabildiğiniz gibi ışığın resme vuruş yönünü ve doku çeşidini de seçebiliyorsunuz. İsterseniz kendi hazırladığınız bir dokuyu da ekleyebilirsiniz.


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

29 Geri: Photoshop Nedir? Nasıl kullanılır? Bir C.tesi Kas. 01, 2008 2:40 pm

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Filtreler / Other

Diğer gruplarda değerlendirilemiyen veya sizin tarafınızdan hazırlanacak filtreler bu grupta toplanmış.

CUSTOM Filtresi :
Kendi filtrenizi tasarlamanız içindir. Aslında çalışma mantığı basit. Resimde kırmızı işaretli hücre her bir pixeldir. Bu alana yazılacak sayı ile o pixelin parlaklık değeri çarpılır. Eğer istenirse bu hücreyi çevreleyen hücrelere de değer verilebilir ve komşu pixellere verilecek parlaklık ayarlanabilir. Bir pixelin parlaklık değeri ile yazdığınız sayı ile çarpılmış değeri toplanır, scale kutusundaki rakama (varsa) bölünür, sonuca offset kutusundaki değer (varsa) eklenir ve en sonunda bulunan değer o pixelin parlaklığıdır. Basit değil mi? Birkaç deneme yapın, kolay olduğunu anlayacaksınız.

DİTHER BOX Filtresi :

Kendi özgün desenlerinizi yaratmak için yapılmış bir filtre. Özellikle doku haritası yapmak için ideal. Ayrıca ek işlemler yapmak kaydıyla resminize desen ilavesi amacıyla da kullanabilirsiniz. İlave renk paleti yükleyebilir, çalışmalarınızı saklayabilirsiniz. Güzel bir yenilik.

HIGHPASS Filtresi :
En sert renk geçiş bölgeleri hariç parlaklıkları kaldırır. Geçiş bölgelerinin genişliği iletişim kutusundan ayarlanabilir.

MAXIMUM Filtresi :

Aydınlık alanları genişletip karanlık alanları daraltır.Aydınlatma alanı iletişim kutusundan ayarlanabilir.

MINIMUM Filtresi :
Maximum filtresinin tam tersidir. Karanlık alan ayarlanabilir.

OFFSET Filtresi :
Resmi x ve y ekseni boyunca kaydırır. İletişim kutusunda kaydırma miktarı ayarı mevcut. Ayrıca kaydırma sonucu oluşan boşlukların doldurulması için seçenekler var.


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [2 sayfadaki 2 sayfası]

Sayfaya git : Önceki  1, 2

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz