Mnela'nın Denizi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!

Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

SIYAH VE BEYAZ

2 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1SIYAH VE BEYAZ Empty SIYAH VE BEYAZ Perş. Eyl. 25, 2008 10:21 pm

biat

biat
Bronz Üye

Bronz Üye

Torunu ile evlerinin onunde oturan dede, az otelerinde birbirleriyle bogusup duran iki kopegi izliyorlardi. Koeklerden biri beyaz, digeri siyahti. Dokuz yasindaki cocuk kendini bildi bileli bu kopekler dedsinin evinin onundeydiler.
Dedesi bu iki kopegi surekli goz onunde tutardi. Cocuk, dedesinin evini korumak icin bir kopek yeterliyken niye otekinin oldugunu, ayrica niye renklerinin siyah ve beyaz oldugunu merak ediyordu. Bu sorularin cevabini almak icin dedesine sordu:
-Dede, niye bu iki kopegi hep evin onunde tutuyorsun? Nicin biri siyah, oteki beyaz?
Dedesi, tatli bir tebessumle torununun sirtini sivazladi ve,
-Onlar, benim iki simgemdir evlat, dedi.
-Neyin simgesi, diye sordu cocuk.
-iyilik ve kotulugun simgesi. Aynen su gordugun iki kopek gibi, iyilik ve kotuluk de icimizde surekli mucadele eder durur. Onlari seyrettikce ben hep bunu dusunurum. Onun icin onlari yanimdan hic ayirmam.
Cocuk, sozun burasinda, bir mucadele eden varsa, kazanan da olmali, diye dusunerek dedesine:
-Peki dede, hangisi kazanir bu mucadeleyi?
Dedesi, derin bir gulumsemeyle bakti torununa:
-Hangisi mi evlat? Tabii ki ben hangisini daha iyi beslersem o kazanir!

2SIYAH VE BEYAZ Empty Geri: SIYAH VE BEYAZ Cuma Eyl. 26, 2008 4:24 am

Elam

Elam
Yönetici

Yönetici

bu dede çok akıllıdır bilirim bu hikayeyi...

Ders almalı insan.Neye ne kadar değer verdiğini neyi ne ile nasıl beslediğini bilmeli insan.
Allah razı olsun ablam!

http://mnelam.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-