Mnela'nın Denizi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!

Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Beden dilin değil,sen doğru ol!

2 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Beden dilin değil,sen doğru ol! Empty Beden dilin değil,sen doğru ol! Salı Eyl. 23, 2008 10:22 pm

Elam

Elam
Yönetici

Yönetici

NİCEDİR derin sorunlarına kolay çözümler arayanların sığınağı oldu, kişisel gelişim… NLP, beden dili, ben dili, sen dili derken, insanlara standart doğru davranış öğretim teknikleri aldı başını yürüdü.

Yönetim kurulu toplantısına katılmak üzere evden çıkan üst düzey yönetici kocasını kapıda durduran karısı ‘hayatım, aman beden diline dikkat et, yanlış mesaj verme’ diye uyarıyor.

Yeni mezun genç, iş görüşmesine gitmeden önce arkadaşlarına yakınıyor: “Biraz beden dilim üzerinde çalışmam lâzımdı, yanlış anlaşılırsam hiç şaşırmam.”

Birbirinden çok farklı insanlar “doğru beden dili” diye bir şeye inanıyor ve bununla birçok sorunu halledeceklerini düşünüyorlar.

Peki nedir bu beden dili?

İnsanî duyarlılığa sahip gazeteci Haşmet Babaoğlu, Vatan gazetesindeki köşesinde bakın bu konuda neler diyor:

“Bunların hepsi karşımızdakini etkilemek ve ‘malı götürmek’ üzerine kurulu taktik ve stratejiler olarak getirilip önümüze konuluyor. İnsanlara ‘aman beden diline dikkat et’ deniyor ama sanki asıl kastedilen şu: ‘sen sus, yalanlar konuşsun, imajın alıp yürüsün!’

Hayatı, birbirimizi seyredip alkışladığımız veya yuhaladığımız bir sahne olarak ele alıp değerlendiren modern kültürde gerçek kişiliğin, gerçek karakterin yeri ikincil bir değere sahip. Varsa yoksa, hangi role büründüğün, nasıl göründüğün, yani ‘artiz’lik!

Oysa insanlığın binlerce yıllık bilgelik geleneğinden damıtılmış [Mevlana’ya ait] ‘ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol’ öğüdü vardır ve çok açıktır.

Bir ‘performans sanatı’ndan söz etmez bu öğüt. İster dilinle, ister beden dilinle ‘oynamanı’ değil, ‘ol’manı ister!

O zaman zaten dili de, eli de, işi de doğru olur insanın.”

http://mnelam.blogcu.com

2Beden dilin değil,sen doğru ol! Empty Geri: Beden dilin değil,sen doğru ol! Çarş. Eyl. 24, 2008 1:42 am

cennetkokusu

cennetkokusu
Altın Üye

Altın Üye

ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol’yaşa kardeşim ne

doğru demiş güzel insa..

eyw..allah

http://www.cennetkokusu.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-