Mnela'nın Denizi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!

Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

BİRLİKTE ARAMAK

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1BİRLİKTE ARAMAK Empty BİRLİKTE ARAMAK Salı Eyl. 02, 2008 11:49 pm

Elam

Elam
Yönetici

Yönetici

BİRLİKTE ARAMAK

Dolu ya da boş, düzgün durumda, bir filtresiz Yeni Harman paketi arıyorum.
1978-1980 arası Oluşum dergisinde sıkı birkaç şiiri yayımlanan Taner Özmen’in izini arıyorum.
“Nanik” kavramının nereden, hangi kökten kökenden geldiğini arıyorum.
‘Kravat’la, ‘Eşek’le, ‘Melek’lerle, ‘Patates’le ilgili yakası açılmadık, kuytuda kalmış, güç erişilir bilgi ve belge arıyorum.
Yassıada kartpostalları arıyorum.
Auerbach’ın, Dumézil’in İstanbul’dayken çekilmiş (olabilecek) fotoğraflarını arıyorum.
Türkçede ünlemli, nidâlı deyişler üzerine yapılmış dilbilgisi çalışmaları, dilbilimsel araştırmalar arıyorum.
Eski usûl cilt yapabilen sıkı bir cilt ustası arıyorum.
Muhittin Sebati’yle ilgili, harcıâlem olmayan her türlü bilgi, belge arıyorum.
İyi tipografik baskı yapabilen, zengin hurufat kasalı basımevi arıyorum.
Aydın Ülken’in yapıtlarını tanıyan, bir toparlama çalışması yapabilecek kişi ya da kişiler arıyorum.
Somut bilgilerle, ‘malzeme’yle, içeriden Cem Sar portresi yazabilecek birini arıyorum.
‘Gıdıklanma’ konusunda tıbbî kaynaklar arıyorum.
1950 öncesi yazılmış ‘amatör’ seyahat kitapları, çekilmiş ‘amatör’ seyahat fotoğrafları arıyorum — bir antoloji çalışması için.
8 mm. - 16 mm. amatör kamerayla (ya da video kamerayla) çekilmiş yazar ve sanatçı filimleri arıyorum. (Piknik, yaşgünü, tören filimleri de olabilir).
“Edebî Meczûbin” kapsamına girebilecek, biraz ya da oldukça eksenden sapmış, yazarı tarafından kendi olanaklarıyla yayımlanmış, “Türkiye nasıl kurtulur?”, “Daha önce Shakespeare’dim”, “Çamaşır İplerini Dayanıklı Kılmanın Yolları”, “Kocamı Öldürmekte Haklıydım” türünden kitaplar, broşürler arıyorum — yürüyen bir proje için.
Bir sergide kullanılıp iade edilmek üzere, yanlış basılmış kitap-dergi kapakları, LP ya da 45’lik kapları, afiş ya da davetiyeler arıyorum.
“Kayıp Aranıyor” ilânları koleksiyoncusu arıyorum.
İki “problem” arıyorum: Biri, çok zorlanarak çözeceğim; öbürü, ne kadar zorlansam çözemeyeceğim, iki ‘yazı problemi’ arıyorum: İlgili olabileceklere duyurulur.
*
Herkes, arasıra ya da sık sık birşeyler arar, hepimiz ararız. Ben, durmadan arayanlar sınıfından sayılırım. Aradıklarım, arayışım, sonuç olarak kayboluşumun ortasında oyalar ruhumu, beni gevşetir, yumuşatır. Çevremdekilere yardımcı olmaktan hoşlanırım; ama asıl, çevremden aldığım yardımlardan beslenir, kıvanç duyarım. Genellikle, bu yazıda yaptığım gibi uluorta çağrıda bulunmam, bulunamam; dar bir çevreye yöneltirim yardım talebimi, bir biçimde yayılır sonra o çağrı, üçüncü kişilere ulaştığı olur, onların devreye girmesi mutluluğumu perçinler, yalnızlığımı azaltır.
Şu Dünya’ya, şu Hayat’a karşın ayakta kalabilmenin en manâlı yollarından biridir birlikte aramak.

[enisbatur.org]

http://mnelam.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]