Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!
 
 
Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!
 
 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Altı Hayvanın Ahlakını Öğrendim''

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Altı Hayvanın Ahlakını Öğrendim'' Bir Çarş. Kas. 26, 2008 12:54 pm

vusl@t

avatar
Altın Üye

Altın Üye
Şeyh Şibli, Sırrı Sakati hazretlerinin yanında yedi sene hem okudu,hemde hizmet etti.Sırrı Sakati hazretleri Şeyh Şibli ye ‘’artık tamam git irşad et.Ama yedi sene boyunca benden ne öğrendin?’’diye sordu.Şeyh Şibli de altı hayvanın ahlakını öğrendim dedi.Sırrı Sakati hazretleri bu cevaba çok üzüldü.Şeyh Şibli başladı:


1-Kedi:Ahlakını öğrendim.Kedi, fare çıkmasını beklerken(onu nasıl yakalarım diye) tüm hislerini keser. Taş gibi kalır.Tüm dikkatini maksadına verir.Bu hal murakebedir.Nefs fare akıl kedidir.Fare ambara girerse zahireyi dağıtır.


2-Tavus:Ahlakını öğrendim.Tavusun birçok rengi vardır.Tüylerim çok güzel diye kabarır.Lakin siyah bir bacağı vardır.Bacağını görünce acı acı bağırır.İnsanın da birçok nimetleri (ev,araba,göz,kulak..)vardır.Lakin nefsin yüzü simsiyahtır.İşte insan da nefsini görüp utanmalıdır.


İyi insan başkalarının güzelliklerini gören kendi nefsinin de siyah olduğunu unutmayandır.Bu hal muhasebedir


3-Köpek:Ahlakını öğrendim.Köpek seher vakti uyumaz gazab kapılarının açılışını görür.Şeytanların recmine bakar.Bana da gazab gelmesin diye feryad eder.Eğer bir kimse seher vakti köpek gibi dursa ulaşamayacağı bir iş yoktur.Köpek çok sadıktır.Gelene bakar;dost sa ona ‘’ham ham’’der.Sahibinin alyhinde ise ‘’hav hav hav ‘’ der.Tevbe ve istiğfar halidir.


4-Aslan:Acıkmadığı zaman yemez,yediği zaman da ayarlı yer.Açlık nefs için azabdır.Tokluk ise kalp için azabdır.Mide aç olduğu zaman kalp toktur.Mide tok olduğu zaman;kalp açtır!İktisad!


5-Karınca:Usanmadan gece gündüz çalışır.Boş durmaz.Boş durmadığı için Allah Teala kendisine güzel bir nimeti bahşetmiştir.Karınca kendi hacim ve ağırlığından beş kat daha
fazlasını kaldırır.başka hiçbir mahluk ağırlığından fazlasını kaldıramaz.Bu hal cihat çalışma halidir.


6-Bülbül:güle aşıktır ama gül dikensiz olmaz.Bülbül seher vaktinde (bad-ı saba (aşk rüzgarı)) gülün kokusunu getirince hisleri harekete geçer ve öter.Doğru güle yönelir.Diken bülbülün kanadını çizer gözünü çıkarır.Tüm engellere rağmen gülü kokar.İnsan neyi çok severse onu zikreder .Zikir halidir.Alıntıdır...


______________________________________________
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz