Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!
 
 
Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!
 
 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Zincir yapımı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Zincir yapımı Bir C.tesi Kas. 01, 2008 1:34 pm

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Bu bölümde zincirlerin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.
1- Her zaman olduğu gibi yukarıdaki örneğin nasıl yapıldığını anlatarak konuya girelim; File>New ile açılan New Penceresinde Name:chains yazdık, Width:200 pixels, Height:200 pixels, Resolution:72 pixels/inch, Mode: RGB Color, Contents: White olan yeni bir döküman açtık.View>Show Rulers ile cetveli görünür hale getirdik (Ctrl R).

Araç Çubuğundan Move Tool aracını seçili iken klavuz çizgilerini (Guides) belirleyelim (View>Show>Guides);
Soldan -sağa; 50 - 70 - 100 - 120
Yukarıdan - aşağıya; 20 - 40 - 105 - 125 olarak Move Tool ile çekerek tespit ettik.2- Daha sonra Araç Kutusundan Rectangular Marquee Tool'u seçip, zincirimizin ilk halkasını belirlemek üzere seçili alan yarattık.

3- Layer Paletine giderek ikonuna tıklayıp yeni bir Layer (Katman) yarattık (Layer 1). Daha sonra Select>Modify>Smooth ile açılan Smooth Selection penceresinde Sample Radius: 16 yazıp OK dedik. Edit>Fill den Black'ı seçerek seçili alanı siyaha boyadık. Daha sonra da seçimi kaldırdık (Ctrl D).


4- Layer 1 'e sağ tuş yaparak Dublicate Layer ile kopyasını çıkardık ( Layer 1 copy ) ve Invert ( Ctrl i ) ile tersyüz ederek beyaz renk olmasını sağladık. Edit>Transform>Scale ile yukarıdan - aşağıya, soldan - sağa çekerek içerideki klavuz çizgileri hizalarına getirdik.

5- Bu bölümde klavuz çizgilerine ihtiyacımız olmadığı için bunları View>Show Extras ile kaldıralım.
Zincirimizin ilk halkasının görünümü şekillendi.
Layer 1'i Crtl tuşunu basılı tutup tıklayarak seçili hale getirelim. Daha sonra Ctrl ve Shift tuşlarına aynı anda basılı tutarak Layer 1 copy 'i tıklayarak onuda seçili hale getirelim. (Bu yol ile aynı anda istediğiniz kadar layer'i seçili hale getirebilirsiniz.)

6- Channels Paletine geçip ikonuna tıklayarak yeni bir Channel yaratalım (Alpha 1 Kanalı).
Edit>Fill ile bu defa White'ı seçerek Alpha 1 kanalını beyaza boyayalım ve seçimi giderelim (Ctrl D ).

7- Kanala, Filter>Blur>Gaussian Blur ile Radius: 3 verip Gaussian Blur filitresini uygulayalım.

8- Şimdi de Image>Adjust>Levels ile 120 - 1.00 - 155 değerlerini vererek kanala Level uygulayalım

9- Şimdi tekrar Layer Paletine dönelim. Klavuz çizgilerini görmek için View>Show Extras ile aktif hale getirip, Layer 1 copy layerine tıklayalım. Edit>Transform>Scale ile yan taraftaki şekilde göründüğü gibi klavuz çizgilerinin üst tarafında bulunan çizgiye taşıyalım. Bu şekil zincirin ikinci halkası olacak.

10- Şimdi Layer 1 copy'i Ctrl tuşunu basılı tutup tıklayarak seçili hale getirelim ve tekrar Channels Paletine geçip yeni bir Channel yaratalım (Alpha 2 Kanalı).
Edit>Fill ile bu defa White'ı seçerek Alpha 2 kanalını beyaza boyayalım ve seçimi giderelim (Ctrl D ).
7. ve 8. madde de anlatılanları uygulayalım. Şeklimiz yandaki görünümü alacak.

11- Channel paletinde Alpha 1 kanalına Ctrl tuşu ile basılı tutarak tıklayıp seçili hale getirelim. Tekrar Layer paneline dönelim. Layer 1 ve Layer 1 copy isimli layerleri silelim.

12- Yeni bir layer yaratalım (Layer 1). Edit>Fill ile siyaha boyayalım. Dublicate Layer ile kopyasını çıkaralım (adını Layer 2 olarak verelim) ve Filter>Blur>Gaussian Blur ile Radius: 7 verip Gaussian Blur filitresini uygulayalım.
Daha sonra Filter>Stylize>Emboss ile ANGEL:120, HEIGHT: 7, AMOUNT: 350 değerlerini verelim. daha sonra her iki layer i de link haline getirip Merge Linked ile birleştirip tek layer yapalım (Layer 1 ).
Alıntıdır.


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz