Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!
 
 
Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!
 
 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Yol haritanızı Peygamberimiz'in sünnetine göre çizin

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Sizin için Peygamberimiz’in sözlerini tarayarak hayatımıza rehber olabilecek prensipler çıkardık. İşte size En Doğru Sözlü’nün ağzından çıkan, hayatımıza yön verebilecek sünnetler.

Peygamberler Sultanı, yolda insanlara zarar verme ihtimali olan bir cismi kaldırmayı imanın belirtisi olarak görüyordu. Allah Resulü, yemekten önce ellerini, yemekten sonra hem ellerini hem de ağzını yıkardı. Efendimiz, yemeğe besmeleyle başlar, kendi önüne gelen yerden yer ve sonunda verdiği bütün nimetler için Allah’a şükrünü ifade etmek üzere "Elhamdülillah" derdi. Allah Resulü, vefat etmiş insanların hep hayırla yad edilmesini tavsiye ederlerdi.

Peygamberimiz, insanlara hediyeler verir, onların hediyelerini kabul eder ve hediyelerine ya aynıyla veya çok daha iyisiyle karşılık verirdi. Peygamber Efendimiz tane tane konuşurdu. İyice kavransın diye önemli meseleleri üç defa tekrar ederdi.

İNSANLARA ŞAKA YAPARDI

Efendimiz, insanlara şaka yapardı. Ancak şakalarında asla yalan olmaz, gerçeğin farklı tonda bir parıltısı görülürdü. Allah Resulü, bir hak zayi olmadıkça halim-selim bir insandı. O’ndan asla kötü söz, kaba ifade ve hakaret duyulmamıştır. Efendimiz, beden, elbise, yiyecek, giyecek, ev ve sokak temizliğinin yanında kalb ve ruh temizliğine de önem verirdi. Bu iki temizliği ifade etmek üzere, "Temizlik imanın yarısıdır" ve "Müslüman elinden ve dilinden diğer Müslümanların emin olduğu insandır." buyurmuştu.

EMEĞİN KARŞILIĞINI VERİRDİ

İnsanlara emeklerinin karşılığını hemen verirdi. Bunu ahlak olarak Müslümanlara da tavsiye ederdi: "İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz." Peygamberimiz, sık sık çarşıya ve pazara çıkıp dükkanlara uğrardı. Esnafa tartıyı nasıl yapacaklarını gösterir ve dürüst olmalarını tavsiye ederdi. Allah Resulü, komşu haklarına karşı son derece dikkatliydi. "Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir" buyurarak komşuluk ilişkilerinde sınırı çok ileriye koymuştu.

EVLENECEKLERE YARDIM EDERDİ

Efendimiz, evleneceklere imkanları ölçüsünde yardım ederdi. İyi insanlarla evlenme hususunda teşvikleri ve arabuluculukları vardı. O, devrinde de daha sonra da seviyesi yakalanamayan bir adalet zirvesiydi. Adalette sembol haline gelen Hz. Ömer, adaleti O’ndan öğrenmişti. Efendimiz, tevazuda da zirveyi temsil ediyordu. Karşısında titreyen bir adama, "Korkma! Ben kral değilim. Kureyş’ten kuru ekmek yiyen bir kadının oğluyum." demişti.

Hayvanlara merhametli davranır; onlara eziyet edilmemesini, fazla yük yüklenilmemesini ve iyi bakılmasını emrederdi. Allah Resulü, dünya ve ahiret adına bir faydası olmayan boş sözlerden kaçınırdı. Bu konuda, "Faydasız şeyleri terk etmesi, bir kişinin Müslümanlığının güzel olmasındandır." buyurmuştu.

KARNI ACIKMADAN YEMEZDİ

O, acıkmadan yemez, karnı tam doymadan da yemekten kalkardı. "Karnınız iyice acıkmadan yemeğe oturmayın; tam doymadan da kalkın" ifadesi, O’nun bu konuda tüm insanlığa yol gösteren bir beyanıdır. Gönüllerin Efendisi, insanların toplu bulunduğu yerlere ve mescidlere güzel kokular kullanarak giderdi. Bunu insanlara da tavsiye eden Allah Resulü, "Soğan ve sarımsak yiyen insanlar, bu kokuları kaybolmadan mescidimize gelmesin" buyuruyordu. Sevgili Peygamberimiz, insanlar arasında, renk, dil, soy-sop, zenginlik ve yoksulluk gibi sebeplerden dolayı ayırımcılık yapmazdı. Bu konuda bize yol gösteren ifadesi şu şekildedir:

"Ey insanlar! İyi biliniz ki Rabbiniz birdir; atanız da birdir (Bütün insanlar Adem’den; o da topraktandır). Arab’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arab’a; beyazın siyaha, siyahın da beyaza Allah korkusu ve sevgisi dışında hiçbir üstünlüğü yoktur."


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

SideLya

avatar
Bronz Üye

Bronz Üye
:aro:

Kullanıcı profilini gör http://askimakber.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz