Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!
 
 
Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!
 
 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Peygamberi bilim de doğruluyor!

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Peygamberi bilim de doğruluyor! Bir C.tesi Eyl. 26, 2009 9:41 pm

Elifce

avatar
Üye
Üye
Peygamberimizin hayatında uygulayageldiği bir kaç alışkanlığın bilimsel açıklaması yapıldı.
Bilim ve teknoloji geliştikçe asırlarca evvel iki cihan serveri olan Peygamberimizin uyguladığı ve söylediği şeylerin ve bizlere miras bıraktığı hayat tarzının esasında “ideal” hayat tarzı olduğu anlaşılıyor. İşte Peygamberimizin hayatında uygulayageldiği ve insanları teşvik ettiği bir kaç alışkanlık ve bilimsel çalışmalar ışığında bunların faydaları:
Yemeğe tuz ile başlanırsa beyin tarafından gönderilen bir uyarı sayesinde, midede mukus denilen sindirimi kolaylaştırıcı bir tabaka oluşturur ve midenin sindirime hazırlıksız yakalanmasını önler.
Yemek yerken yerde oturarak sol ayağı katlayıp sağ ayağı karna çekerek oturulup yenildiğinde, su ile doldurulmuş balon şeklinde olan midenin çıkış kısmını kapatarak yenilen gıdanın tam sindirilmeden bağırsaklara kaçması önlenir ve mide dolunca da doygunluk hissi vererek çok fazla yemeden kalkılması sağlanır.
Yemek yerken yemeğin ortasında su içildiğinde içilen su yenilen gıdaların sindirilmesine, gerekli vitaminlerin emilmesine katkıda bulunur ve midede doygunluk hissi vererek az yemeye vesile olur.
Oturularak ve en az 3 yudumda içilen su, dil ve ağız bölgesinde daha fazla duraksadığından tükürük bezleri için gerekli olan suyun emilimini arttırıp anti bakteriyel ve antioksidan etkiye sahip tükürüğün salgılanmasını arttırarak ağız ve diş sağlığına katkıda bulunur.
Uyurken sağ yana dönüp yatıldığında solda olan kalbimizin daha rahat çalışmasına sebep olarak, kalbi yormadan dinlenmiş bir vaziyette kalkılabilir.
Tuvalete girerken sol ayakla ilk adım atıldığında kaygan olan zeminde ayağın kayması durumunda sola göre daha güçlü olan sağ ayağın düşmeyi engelleyerek vücudu dengeler.
Banyo yaptıktan sonra ayaklara soğuk su dökmek kan dolaşımını hızlandırıp sıcak sudan dolayı genleşmiş olan damarların içindeki kanın aktivasyonunu arttırarak tansiyon düşüklüğünü önler ve savunma mekanizmasını güçlendirir.
Kesintisiz uyunan uzun gece uykuları, damarlarda vazodilatasyona sebep olur, uyku ortalarında kalkıp el yüz yıkamak ( abdest almak) az yorucu egzersizler yapmak (teheccüd namazı) vazodilatasyonu engeller ve böylece daha zinde kalkılabilir.
Bütün bunlar, asırlar evvel Peygamberimiz’in (asm) yaptığı ve ümmeti için de tavsiye ettikleri...

Kullanıcı profilini gör http://www.elifalaca.com

2 Geri: Peygamberi bilim de doğruluyor! Bir Paz Eyl. 27, 2009 12:57 am

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Bizler gerçek manada sünnete sahip çıkabilseydik eminim ki günümüzde olan çoğu afiyetsizlikten başarıyla geçerdik..

Allah Razı Olsun ELif.

Hoşgeldin inşallah.


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

3 Selamlar Bir Paz Eyl. 27, 2009 4:56 am

Elifce

avatar
Üye
Üye
İnşaAllah Sevgili Elam,hepimizden...

Kullanıcı profilini gör http://www.elifalaca.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz