Mnela'nın Denizi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!

Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Evde el bakımının sırları

3 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Evde el bakımının sırları Empty Evde el bakımının sırları Paz Mayıs 10, 2009 11:55 pm

biat

biat
Bronz Üye

Bronz Üye

Evde el bakımının sırları

Yaşlanma ve sarkma dendiğinde aklımıza ilk gelen yer genelde yüzümüz ve boynumuz olur.Ama yaşlandığımızı ilk ele veren organımız elimizdir. Sık sık su, kimyasallar, bahçe işleri, soğuk hava, güneş vb. maruz kalan elleriniz kısa zamanda güzelliğini kaybedebilir. İhmal ettiğiniz ellerinize bakım yapmak için 10 dakika ayırmanız yeterli.

Ellerinizi bakımlı tutmanın yolları: Günde birkaç defa ellerinizi nemlendirin. Kuru eller buruşuk görünür. Bulaşık yıkarken, bahçe işleriyle uğraşırken, kimyasallar ile temasta bulunurken mutlaka elinize eldiven giyin. Ellerinize bitkisel ve yağ banyosu tedavisi uygulayın.

Bu konuda size bazı önerilerimiz olacak: Bitkisel el banyosu: Bir çorba kaşığı sarı papatya, ısırgan otu, adaçayı, öksürükotu ya da kadife çiçeğini yarım kilo kaynamış suyun içerisine koyun. Ellerinizi bu karışımın içinde yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Ellerinizi kuruladıktan sonra yoğun nemlendirici sürün.
Doğal besleyici el kremi Malzemeler: 1 çay kaşığı bal ve 3 çorba kaşığı tuzsuz tereyağını iyice karıştır, bir çorba kaşığı bitkisel demlemeden ekle (yukarıda bahsedilen karışım). İpeksi ellere sahip olacaksınız.

Kuru ellere sahip iseniz aşağıdaki tedaviyi haftada 1 veya 2 defa uygulayın. 1 çorba kaşığı gliserin 1 yumurta sarısı 2 çorba kaşığı bitkisel yağ (zeytin, badem veya tercih ettiğiniz bir yağ) 1 limon suyu Hepsini karıştırarak ellerinize sürün. 20 dakika bekleyin ardından durulayın.

Püf noktaları
Sütlü patates püresi nemini kaybetmiş, çatlamış eller için birebir. Yumurta pişirirken yumurta aklarını atmayın. Yumurta akını ellerinize sürün. Bir parça limon alıp suyunu ellerinize sürün. Mükemmel ellere sahip olacaksınız. Bulaşıkları yıkadıktan sonra ya da deterjan kullandıktan sonra ellerinizi bozulmuş sütün içerisine ya da sirkeli suya batırın. (2 kg. suya 1 çorba kaşığı sirke). Derinizin PH (nem) dengesi eski haline gelecektir.

2Evde el bakımının sırları Empty Geri: Evde el bakımının sırları Çarş. Mayıs 13, 2009 11:54 am

Elam

Elam
Yönetici

Yönetici

Ben insanda en çok ellere dikkat ederim, kişilik tahlililinide ellerden yaparım, nasıl oluyor o diye sormayın bende bilmiyorum ama her zaman haklı çıkıyorum.
=)
Elbakımı önemli, zira insan ellerinin güzel olmasını istiyor. BEn istiyorum şahsen. Yumuşacık olsun temiz olsun cici olsun...Razz
=)

Allah razı olsun ablam.

http://mnelam.blogcu.com

3Evde el bakımının sırları Empty Geri: Evde el bakımının sırları Cuma Tem. 24, 2009 9:21 am

onur

Üye
Üye

Sağolasın;
Ama yumurtayla, limonla uğraşması zor geliyor insana Sad
Bazı arkadaşlar var ellerinün üstü yara gibi, yazın değil de kışın oluyor bu. Yatarken hafif kremleyip yatınca olmuor bunlar. Kuru cildlerde oluyor galiba.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]