Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!
 
 
Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!
 
 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Vücudumuz hakkındaki 16 gerçek

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Vücudumuz hakkındaki 16 gerçek Bir Perş. Nis. 23, 2009 11:48 pm

biat

avatar
Bronz Üye

Bronz Üye
Vücudumuz hakkındaki 16 gerçek
Kişi kendini bilmek gibi irfan olmaz derler, huyumuzu, ruhumuzu bilip bilmediğimiz bir yana, vücudumuzdan ne kadar haberdarız acaba?
Merak edenler ve bedeni hakkında fikir sahibi olmak isteyenler buraya...Vücudumuz hakkında bizi şaşırtacak 16 olağanüstü gerçek bulunuyor, işte onlar:

1.Dil izi: Parmak izi gibi, herkes tek ve benzersiz bir dil izine sahip.

2.Döküntü: Hr saat 600 bin deri partikülü döküyoruz. Bu her yıl 680 gram tutuyor, ortalama bir insan 70 yaşına kadar 48 kg deri dökmüş oluyor.

3.Kemik sayısı: 350 kemikle doğuyoruz. Gelişim sürecince kemikler eriyip kaynaşıyor ve yetişkin olduğumuzda 206 kemiğimiz kalıyor.

4.Yeni mide: Mide mukozasının dış tabakası ömrü çok kısa olduğu için 3-4 günde yenilendiğini biliyor muydunuz? Yenilenmeseydi güçlü asitler, midemize zarar verecekti.

5.Koku hatırlama: Burnumuz 50 bin farklı kokuyu hatırlayabiliyor.

6.Uzun bağırsaklar: İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin insan boyunun 4 katı uzunluğunda. Eğer geriye doğru katlanmasaydı, 5-6 metrelik uzunluğu karın boşluğuna sığmazdı.

7.Bakteri: Cildimizin her santimetrekaresinde 32 milyon bakteri yaşıyor. Bunların büyük çoğunluğu zararsız.

8.Vücut kokusunun kaynağı: Koltuk altı gibi kokan ayakların kaynağı da ter. Ayaklar 500 bin ter bezine sahip ve günde yarım litre ter oluşturabiliyor.

9.Hapşırma hızı: Hapşırık havada saatte 161 km hızla gidebiliyor. Bu nedenle hapşırınca burnunuz ve ağzınızı mutlaka kapatmalısınız.

10.Kan aralığı: Kan uzun bir yolda seyahat eder. Vücudumuzda 96 bin 560 km kan damarı bulunuyor. Çok çalışkan olan kalp her gün damarların içine 7 bin 571 litre kan pompalıyor.

11.Tükürük miktarı: Bir ömür boyunca 25 bin litre tükürük üretiyouz. Bu miktar 2 yüzme havuzunu dolduruyor.

12.Horlama sesi: 60’lı yaşlarda, erkeklerin yüzde 60’ı ve kadınların yüzde 40’ı horluyor. Horlama ortalama 60 desibelken, horlama seviyesi bazı kişilerde 80 desibelin üzerine çıkabiliyor. 80 desibel seviyesindeki ses havalı matkabın çıkardığı ses kadar yüksek. 85 desibelin üzerindeki sesler insan kulağına zararlı.

13.Saç rengi ve sayısı: Saç rengi saçımızın ne kadar sık olduğunu belirliiyor. Buna göre sarışınlar en üst sırada. Bir insanda ortalama 100 bin saç kılı var, sarışınlarda bu sayı ortalama 146 bin. Siyah saçlılar 110 bin saç kılına sahip, kahverengi saçlılarda 100 bin saç kılı bulunuyor. Kızıl saçlıların ise saç kılı az 86 bin kadar.

14.Tırnak gelişimi: El tırnakları daha çok kullanıldığı için daha hızlı uzuyor. Kesilmezlerse yılda 2,5 - 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri. En hızlı uzayan tırnak orta parmağın tırnağı.

15.Baş ağırlığı: İnsan başı doğduğunda vücudunun toplam uzunluğunun dörtte biri kadar oluyor. Yetişkin olduğumuzda bu oran toplam uzunluğumuzun 8’de birine ulaşıyor.

16.Uyku ihtiyacı: Haftalarca bir şey yemezseniz ölmezsiniz, fakat 11 günden sonra uykusuzluğa dayanamazsınız, sonsuza kadar uyup kalırsınız.

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz