Mnela'nın Denizi

Yaradanına sevdalı yürekler...

Dareyn Dergisi 31. Sayı Yayında!
 
 
Allah'ın kahretmediğini görüp şaşırma!
Mühlet verdiğini düşün ve ürper!
 
 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Elbette vazife mukaddestir

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Elbette vazife mukaddestir Bir Perş. Şub. 19, 2009 5:03 pm

Elam

avatar
Yönetici

Yönetici
Elbette vazife mukaddestirSual: Bir arkadaş,(Ben namaz kılmam ama, fakirlere yardım ederim, hayvanlara acırım. Bunlar da ibâdettir. Sadece namaz kılmakla olmaz. Vazife mukaddestir. Önce iş, sonra namaz) diyor. Namaz kılmıyanın yaptığı iyi işler kabûl olur mu?
CEVAP

(Sadece namazla olmaz) demek, namazı hafife almak olur. Namaz sanki îman gibidir. Nasıl ki, îmanı olmıyanın hiçbir ibâdetine, iyiliğine sevâb verilmiyorsa, namaz kılmıyanın da hiçbir ibâdetine sevâb verilmez.
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Kıyâmet günü kulun ilk sorguya çekileceği ibâdet namazdır. Namaz düzgün ise, diğer amelleri kabûl edilir. Namaz düzgün değilse, hiçbir ameli kabûl edilmez.) [Taberânî]
(Namaz kılmıyanın ibâdetleri kabûl olmaz.) [Ebû Nuaym]
(Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.)
[Taberânî]
(Namaz dînin direğidir, namazı terk eden dînini yıkmış olur.)
[Beyhekî] (Vazife mukaddestir. Önce iş, sonra namaz) diyerek namaz kıldırmamak doğru değildir. Namaz kılmakla işverenin hakkı geçmiş olmaz. Yani işverenin namaza mâni olma hakkı olmaz. Vazife ne demektir? Vazife, âmir tarafından emredileni yapmak, yasak edileni yapmamak demektir. Birkaç âmirin verdiği emir, birbirine benzemiyorsa, daha üstün olan âmirin emri yapılır. Memuriyette ve askerlikte de, birinci vazife büyük âmirin emrini yapmaktır. En büyük âmir kimdir? Vazife elbette mukaddestir. Çünkü hadis-i şerifte, (İnsanların en iyisi, insanlara faydalı olandır) buyuruldu. İnsanlara ne yapılırsa faydalı olacağını da, en büyük âmir olan Allahü teâlâ bildirmiştir. Birinci vazife, en büyük âmirin emrini yapmak olduğuna göre, en büyük âmir ne diyor? (İmandan sonra en büyük vazife namaz kılmaktır) buyuruyor. Namaz kılmıyanın ibâdetleri, iyi işleri kabûl olmadığı gibi, kazancı da bereketsiz olur.

Namaz kılmak, işi aksatmaz. Hattâ namaz kılan, işini daha canla başla yapmaya gayret eder. Namaz kılan, kul hakkından, harâmdan korkar, vazîfesini ihmâl etmez. (Namaz kılmaya vaktim yok) demek veya başka bahâne uydurmak, beynamaz mazeretidir, namazın önemini bilmemektir. Hadîs-i şerîfte, (Bir kimse, namazını kasten, mazeretsiz kılmazsa, Allahü teâlâ onun diğer ibâdetlerini faydasız kılar.) buyuruldu. (İ.Gazâlî) Allahü teâlâ, namaz kılmayanın iyiliklerine sevâb vermez. (Sefer-i âhiret)


______________________________________________Kullanıcı profilini gör http://mnelam.blogcu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz